На території Харківської області уже утворено 18 об’єднаних територіальних громад: Старосалтівська селищна об’єднана територіальна громада, Роганська селищна об’єднана територіальна громада,  Чкаловська селищна об’єднана територіальна громада, Мереф’янська міська об’єднана територіальна громада, Малоданилівська селищна об’єднана територіальна громада, Зачепилівська селищна об’єднана територіальна громада, Золочівська селищна об’єднана територіальна громада, Нововодолазька селищна об’єднана територіальна громада, Оскільська сільська об’єднана територіальна громада, Коломацька селищна об’єднана територіальна громада,  Наталинська сільська  об’єднана територіальна громада,  Малинівська селищна об’єднана територіальна громада, Великобурлуцька селищна об’єднана територіальна громада, Пісочинська селищна об’єднана територіальна громада, Старовірівська сільська об’єднана територіальна громада, Циркунівська сільська об’єднана територіальна громада,  Лозівська міська об’єднана територіальна громада, Харківська міська об’єднана територіальна громада. Крім того, ще 12 потенційних об’єднаних територіальних громад ініціювали процес об’єднання.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України  від 31.01.2018 № 60-р, за результатами проведених у 2018 році заходів з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності затверджених наказом Держгеокадастру від 15.03.2018 № 45, на території Харківської області 12 об’єднаним територіальним громадам згідно з наказами Головного управління, за актами приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність було передано 2656 земельних ділянок на загальну площу 28,139 тис.га.

Згідно моніторингу розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, переданими в комунальну власність ОТГ станом на 05.06.2019, площа земельних ділянок, право на які зареєстровано за громадою складає 15,165 тис.га, що становить 53,9% від загальної площі земельних ділянок переданих у комунальну власність ОТГ.

Повністю зареєстрували право  комунальної власності на земельні ділянки за громадою Мереф’янська міська, Роганська, Малоданилівська, Малинівська, Коломацька, Зачепилівська селищні та Наталинська сільська об’єднані територіальні громади, лише за Старосалтівською селищною об’єднаною територіальною громадою не зареєстровано право комунальної власності жодної земельні ділянки.

На сьогодні, розпочатий Урядом у 2018 році процес передачі земель у комунальну власність територіальним громадам продовжується.

З метою здійснення відповідних заходів,  на початку року  було проведено роботу з підписання меморандумів про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність між Головним управлінням та 5 новоствореними ОТГ.

Слід зазначити, що крім  вищезазначених об’єднаних територіальних громад, яким вже передано у комунальну власність земельні ділянки,  у 2019 році Лозівська міська, Великобурлуцька та Пісочинська селищні, Старовірівська та Циркунівська сільські  отримають можливість розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення.

На виконання доручення Держгеокадастру від 16.01.2019 № 24-28-0.16-411/2-19 стосовно здійснення заходів у рамках бюджетної програми «Проведення земельної реформи» у 2019 році, а саме «Проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах об’єднаних територіальних громад», Харківською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» було проведено комплекс робіт із інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах об’єднаних територіальних громад.

За результатами виконаних робіт на території   Харківської області було проінвентаризовано 707 земельних ділянок на   загальну площу 6846,3348 га.

Загальна площа, яку необхідно передати у комунальну власність новоствореним об’єднаним територіальним громадам складає, більше 12 тис. га.

На сьогодні, враховуючи відповідні рішень та клопотання об’єднаних територіальних громад, Головним управлінням  прийнято 4 накази про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність, а саме Великобурлуцькій, Пісочинській селищним та Старовірівській, Циркунівській сільським об’єднаним територіальним громадам.

Загалом  у комунальну власність зазначеним об’єднаним територіальним громадам перейде 366 земельних ділянок сільськогосподарського призначення, загальною  площею 4651,7598 га, з них:

  • по Великобурлуцькій селищній об’єднаній територіальній громаді -71 земельна ділянка площею 849,9541 га;

  • по Пісочинській селищній об’єднаній територіальній громаді – 53 земельні ділянки площею 431,7757 га;

  • по Старовірівській сільській об’єднаній територіальній громаді – 173 земельні ділянки площею  2337,9262 га;

  • по Циркунівській сільській об’єднаній територіальній громаді – 69 земельних ділянок площею  1032,1038 га.

В свою чергу, Лозівська міська об’єднана територіальна громада  звернулася до Головного управління з проханням ініціювати створення комісії або робочої групи для здійснення звірки  даних про  всі земельні ділянки, які плануються  до передачі.

З метою досягнення спільної мети та  уникнення  непорозумінь, до моменту підписання акту-приймання передачі земель, Лозівській міській об’єднаній територіальній громаді підготовлено та буде направлено  для ознайомлення повний перелік земельних ділянок, які перейдуть у комунальну власність.

Загалом Лозівській міській об’єднаній територіальній громаді планується передати 691 земельну ділянку на площу 8225,6664 га.