Нещодавно в одному з номерів “Урядового кур’єра” голова громадської організації “Спілка землевпорядників Харківщини” підняв питання “честі та безчестя у ставленні чиновника до його обов’язків”, направлене на дискредитацію діяльності величезного колективу (близько 500 осіб!) Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та компрометацію його керівництва.
В статті йшлося про так звані чиновницько-бюрократичні перепони, з якими, буцімто, зіштовхнулися конкретні особи під час оформлення земельних ділянок.
Перш ніж спростувати так звані факти “честі і безчестя” державних службовців Головного управління хочеться зазначити, що автор статті займається не тільки громадською діяльністю, а й виступає керівником і кінцевим бенефіціарним власником ТОВ “Характерник” (код ЄДРПОУ 36429545), яке на комерційних засадах надає послуги з виготовлення землевпорядної документації як юридичним так і фізичним особам, в тому числі і зазначеним у публікації (інформація для роздумів, чи не так?).
Отже, по суті:
-
Учасникам антитерористичної операції і членам сімей загиблих воїнів, згідно з вимогами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції і сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками», приділяється особлива увага.
На даний момент Головним управлінням видано 8967 дозволів учасникам АТО на розробку землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок загальною площею 11763,2 га. При цьому вже прийнято 6695 наказів про передачу у власність 6695 земельних ділянок загальною площею 8137,5676 га, з яких 2534 земельних ділянок – для ведення садівництва та 4161 земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства. І як результат, Харківщина посіла друге місце по результатам 2017 року по виділенню земельних ділянок учасникам АТО.
Автор статті зазначає, що “на практиці не все так добре”, наводячи приклад, що Сергій Левенець, учасник АТО із Сахновщини, вже два роки намагається оформити земельні ділянки”.
Дійсно, на протязі двох років Левенець С. О. двічі звертався до Головного управління стосовно надання дозволу на розроблення документації з землеустрою. Але першого разу зазначена ним земельна ділянка знаходилася в межах земельної ділянки, яка вже була на стадії оформлення іншим громадянином на підставі раніше наданого дозволу, про що заявника було повідомлено письмово.
Вдруге цей учасник АТО звернувся вже після введення в дію “Стратегії удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними”, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 413, яка хоча і надавала учасникам АТО першочергове право на отримання земельних ділянок, але зазначала, що безоплатно може бути передано не більше 25% від площі ділянок, реалізованих на відкритих торгах за попередній звітний період. Про це теж його було повідомлено листом Головного управління.
Після зняття Урядом обмежень для учасників АТО Левенець С. О. до Головного управління не звертався.
-
Згідно з ст. 19 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” на підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території (ДТП) може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб. Цей проект землеустрою після його затвердження стає невід’ємною частиною детального плану території.
У 2017 році Головним управлінням було розглянуто “Детальний план території в м. Куп’янськ обмеженої вул. Зої Космодем’янської та межею садибної забудови по вул. Дмитрівській”, який направлявся Департаментом містобудування та архітектури Харківської облдержадміністрації для надання висновку згідно вимог частини 3 статті 20 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”. За результатами розгляду Головним управлінням не було надано позитивного висновку.
При перевірці наявних графічних матеріалів встановлено, що більша частина території використовується під огороди. Ця інформація не була відображена у наданій на розгляд містобудівній документації. Враховуючи достатньо велику площу території ДТП та з метою не допущення порушення прав жителів територіальної громади, Головне управління винесло пропозицію долучити інформацію про категорії земель та про їх використання третіми особами.
Але, незважаючи на це, Куп’янська міська рада надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб в м. Куп’янськ обмеженої вул. Зої Космодем’янської та межею садибної забудови по вул. Дмитрівській.
Це порушення та ряд інших помилок, допущених розробником при складанні проекту землеустрою і стало підставою відмови Головним управлінням у погодженні. Проект землевпорядної документації неодноразово повертався розробнику для доопрацювання з зазначеннями в чому саме цей проект не відповідає вимогам чинного законодавства, але деякі пункти невідповідності вперто не виправляються розробником.
-
У квітні 2018 року громадянка Косміна В.І., в інтересах якої діяла Тетяна Клочко, зазначена автором статті, отримала наказ про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність.
Наказ Головного управління видано після довготривалих виправлень численних помилок, допущених розробником проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під садівництво, тому що розробник безвідповідально поставився до взятих на себе зобов’язань.
Отже, з огляду на вищевикладене, закликаємо сертифікованих інженерів землевпорядників при виконанні робіт із землеустрою та виготовленні проектів землевпорядної документації додержуватись державних стандартів і норм, затверджених діючим законодавством України, а керівників землевпорядних організацій при захисті своїх інтересів, в тому числі і через публікації про діяльність територіальних структурних підрозділів Держгеокадастру в засобах масової інформації, керуватися лише перевіреними фактами, професійною етикою, а також нормами чинного законодавства.